Cookies

På Vårdgivarguiden använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Läs mer om cookies

Läkemedelssupport ingår i landstingets läkemedelsförsörjning och består av tre avropningsbara tjänster:

  • påfyllning av vätskevagnar
  • läkemedelsservice för förråd
  • läkemedelsservice för automater
  • kvalitetsgranskning av läkemedelshantering.

Leverantör är ApoEx. Varje beställande enhet tecknar avropsavtal med leverantören. För avropsavtal, kontakta ApoEx.

Kontaktuppgifter

ApoEx Vätskelager KS Solna

lakemedelssupport.solna@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 58

ApoEx Vätskeförråd Danderyd

Lakemedelssupport.danderyd@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 75

ApoEx Vätskeförråd KS Huddinge

Lakemedelssupport.huddinge@apoex.se
Vätskelager: 072 144 05 64

ApoEx Vätskeförråd St Görans sjukhus

Lakemedelssupport.stgoran@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 52

ApoEx Vätskeförråd Södertälje Sjukhus

lakemedelssupport.sodertalje@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 46

ApoEx Vätskeförråd Södersjukhuset

lakemedelssupport.sos@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 71

Läkemedelssupport

Maria Frick
maria.frick@apoex.se
070-424 36 22

Kvalitetsgranskning av läkemedelshantering

Sheila Eriksson
sheila.eriksson@apoex.se
072-144 11 24

Zahra Shah-Shahid, kundansvarig
zahra.shah-shahid@apoex.se
072-143 62 80

Alternativt

Läkemedelssupporttjänster från ApoEx
08-123 136 00 (knappval 4) under kontorstid

Helguppehåll för vätskevagnsleveranser

Följande helgdagar levereras inga vätskevagnar

v 19 Torsdag 10/5 - Kristi Himmelsfärdsdag
v 23 Onsdag 6/6 - Nationaldagen
v 25 Fredag 22/6 - Midsommarafton

Övriga veckor sker leveranser enligt ordinarie schema.

Vid behov av extra påfyllning av vätskor var vänlig beställ tillfälligt kartonger via Visma Proceedo för att säkerställa ert behov under helgerna.

Observera! Extra påfyllning kan endast erbjudas i undantagsfall och ska beställas via mejl till respektive vätskelager senast två veckor i förväg till ordinarie kostnad för 220,78 kr per påfyllning.