Kakor (cookies)

 

På Vårdgivarguiden använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att göra inställningar i din webbläsare kan du välja att blockera kakor.

Så använder vi kakor (cookies)

Spesamarbetet handlar om kommunikation och arbetsfördelning mellan vårdnivåerna. Bland annat diskuteras vem som gör vad i vårdkedjan. I arbetet ingår att ta fram korta vårdprogram som publiceras i den webbaserade informationsbanken VISS. Om det finns regionala eller nationella riktlinjer ska de ligga till grund för vårdprogrammen i VISS. Vårdprogrammen kvalitessäkras genom gransking av Specialitetsråden och Stockholms läns läkemedelskommittés expertråd granskar programmen i VISS.

Kontakt

Jennie Cardell

SPESAM-samordnare, Specialist i allmän medicin

Sammankallande

OmrådeNamnEpost
Arbets- och miljömedicin Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Barnmedicin Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Endokrinologi/Diabetes Jonas Tovi jonas.tovi@capio.se
Gastroenterologi Pierre Bergensand pierre.bergensand@stuvsta.se
Gynekologi Chris Rodhner chris.rodhner@ptj.se
Hematologi Lisa Sjönell elisabeth.sjonell@sll.se 
Hud och kön Kadir Kakilil kadir.kakili@capio.se
Hälsofrämjande arbete Kadir Kakili kadir.kakili@capio.se
Infektion Ann-Christine Sjöblom ann-christine.sjoblom@sll.se
Kardiologi Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Kirurgi Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Lung/Allergi Ove Oksvold ove oksvold@gmail.com
Neurologi Hedda Aguero Eklund hedda.aguro.eklund@gmail.com
Onkologi Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Ortopedi Kadir Kakili kadir.kakili@capio.se
Psykiatri Kersti Ejeby kersti.ejeby@sll.se
Reumatologi Chris Rodhner chris.rodhner@ptj.se
Smärta Jennie Cardell jennie.cardell@sll.se
Urologi Gustaf Allerstrand gustaf.allerstrand@gmail.com
Äldre Chris Rodhner chris.rodhner@ptj.se
Ögon Pierre Bergensand pierre.bergensand@stuvsta.se
Öron-näsa-hals/Hörsel/Tal Pierre Bergensand  pierre.bergensand@stuvstavc.se