Kakor (cookies)

 

På Vårdgivarguiden använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att göra inställningar i din webbläsare kan du välja att blockera kakor.

Så använder vi kakor (cookies)

En vårdsakkunnig sjuksköterska, vårdsak, väljs som omvårdnadskunnig expert inom sin medicinska specialitet. Vårdsak väljs utifrån sitt professionella kunnande, sin förankring i vården och ett objektivt förhållningssätt. Vårdsakkunniga sjuksköterskor samlas i Omvårdnadsrådet och ingår i de 28 specialitetsråden.

Kontakt

Medlemmar

OmrådeNamnE-post
Akut omhändertagande Rebecka Ottosson rebecca.ottosson@capiostgoran.se
Allmänmedicin Elsabeth Bos Sparén elisabeth.bos-sparen@esh.se
Anestesi och intensivvård Eva Joelsson-Alm eva.joelsson-alm@sll.se
Barn och ungdom Inger Kull inger.kull@sll.se
Bild och funktion Eva Holmberg eva.holmberg@sll.se
Endokrinologi och diabetologi Marina Stenbäck marina.stenback@sll.se
Geriatrik Therése Johansson therese.m.johansson@sll.se
Hjärt- och kärlsjukdomar Monica Ohlsson monica.olsson@sll.se
Hud- och könssjukdomar Hilde Ingebretsen hilde.ingebretsen@sll.se
Hälsofrämjande arbete Ulrika Olsson Jansén ulrika.olssonjansen@capio.se
Infektionssjukdomar Anneli Sandberg anneli.sandberg@sll.se
Internmedicin Anne Berger anne.berger@sll.se
Kirurgi Louise Egberg louise.egberg@sll.se
Laboratoriemedicin Roine Hernbrand roine.hernbrand@sll.se
Lung- och allergisjukdomar Marianne Eduards marianne.eduards@sll.se
Mag- och tarmsjukdomar Anette Forsell anette.forsell@erstadiakoni.se
Neurologiska sjukdomar Ann-Christin von Vogelsang ann-christin.vonvogelsang@sll.se
Njurmedicin Maria Oldmark maria.oldmark@sll.se
Ortopedi Anna-Lena Brantberg anna-lena.brantberg@sll.se
Psykiatriska sjukdomar Anna Björkdahl anna.bjorkdahl@sll.se
Rehabilitering Karolina Krakau karolina.krakau@sll.se
Obstetrik och gynekologi, öppenvård Chatarina Zetterström catharina.zatterstrom@sll.se
Obstretik och gynekologi slutenvård Elena Bräne elena.brane@sll.se
Reumatologiska sjukdomar Eva Waldheim eva.waldheim@sll.se
Tumörsjukdomar

Ulrika Persson

Melissa Kotte

ulrika.a.persson@sll.se melissa.kotte@sll.se
Urologiska sjukdomar Helena Thulin helena.k.thulin@sll.se
Ögonsjukdomar Carina Libert carina.libert@sll.se
Öron-, näs- och halssjukdomar Elisabeth Sjögren elisabeth.sjogren@sll.se

Ingår i