Kakor (cookies)

 

På Vårdgivarguiden använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att göra inställningar i din webbläsare kan du välja att blockera kakor.

Så använder vi kakor (cookies)

Läkemedelssupport ingår i landstingets läkemedelsförsörjning och består av tre avropningsbara tjänster:

  • påfyllning av vätskevagnar
  • läkemedelsservice för läkemedelsförråd och läkemedelsautomater
  • kvalitetsgranskning av läkemedelshantering.

Leverantör är ApoEx. Varje beställande enhet tecknar avropsavtal med leverantören. För avropsavtal, kontakta ApoEx.

Kontaktuppgifter

ApoEx Vätskelager KS Solna

lakemedelssupport.solna@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 58

ApoEx Vätskeförråd Danderyd

Lakemedelssupport.danderyd@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 75

ApoEx Vätskeförråd KS Huddinge

Lakemedelssupport.huddinge@apoex.se
Vätskelager: 072 144 05 64

ApoEx Vätskeförråd S:t Görans sjukhus

Lakemedelssupport.stgoran@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 52

ApoEx Vätskeförråd Södertälje Sjukhus

lakemedelssupport.sodertalje@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 46

ApoEx Vätskeförråd Södersjukhuset

lakemedelssupport.sos@apoex.se
Vätskelager: 072 14 405 71

Läkemedelssupport

Malihe Dehvari
malihe.dehvari@apoex.se
072-083 63 91

Kvalitetsgranskning av läkemedelshantering

Sheila Eriksson
sheila.eriksson@apoex.se
072-144 11 24

Zahra Shah-Shahid, kundansvarig
zahra.shah-shahid@apoex.se
072-143 62 80

Alternativt

Läkemedelssupporttjänster från ApoEx
08-123 136 00 (knappval 5) under kontorstid