Till Start

Vårdgivarguiden

Brödsmulenavigering

Bokningsbara tider kommer att finnas i Alltid öppet från och med den 20 maj. Vaccinationen ges vid mottagningar inom vårdval vaccination, vilket även inkluderar de bussar som brukar erbjuda TBE-vaccination. För att stimulera vårdnadshavare att vaccinera sina barn kommer barnavårdscentralerna att informera om vaccinationsmöjligheten vid treårsbesöket.

Som stöd för att informera föräldrar till treåringar om vaccinationserbjudandet finns affisch, informationsblad och bild för digitala väntrum att ladda ned eller beställa på Vårdgivarguiden. Materialen finns på svenska, engelska arabiska och somaliska:

Affisch, informationsblad som kan delas ut till föräldrar samt bilder till väntrumsskärmar. Finns på svenska, engelska, arabiska och somaliska för nedladdning, utskrift och beställning.

Det finns även information på 1177.se som kan skrivas ut i sin helhet eller i delar